مجله

7 نوع موتورسیکلتی که می‌توانید بخرید!

7 نوع موتورسیکلتی که می‌توانید بخرید!

اگر شما یک موتورسوار حرفه‌ای باشید، حتماً میدانید که انتخاب یک موتورسیکلت خوب به چه عواملی بستگی دارد.
نوع نیاز و میزان استفاده  ، سطح تجربهٔ افراد  و شناخت کافی از این وسیله در خریدن و انتخاب یک  موتورسیکلت بسیار مؤثر هستند.
اگر شما از آن دسته افراد هستید که تازه قصد موتورسواری دارید و می‌خواهید موتورسیکلت بخرید، شاید  بهتر باشد کمی با آن آشنا شده و در مورد آن بیشتر تحقیق کنید.
ما در اینجا قصد داریم به شما کمک کنیم تا بتوانید، انتخاب موفقی کرده و هنگام موتورسواری احساس راحت‌تری داشته باشید  و درنهایت از موتورسواری لذت  بیشتری ببرید.

قبل از هر چیز  به این نکتهٔ مهم اشاره‌کنیم، که منظور از موتورسیکلت مناسب، چیست؟!
باید گفت: مناسب بودن برای هر فرد بسته به میزان تجربه، نوع استفاده، میزان استفاده و همچنین مکان استفاده از موتورسیکلت، متفاوت است. واژه مناسب، ممکن است با توجه به شرایط و انگیزهٔ هر فرد برای خرید با فرد دیگر فرق داشته، به‌عبارت‌دیگر قبل از خرید موتورسیکلت، همهٔ شرایط خود را برای داشتن یک موتور در نظر بگیرید و از آن مهم‌تر اول هدف خود را از خرید یک دوچرخه موتوری مشخص کنید!
داشتن ایمنی و گشتاور و قدرت، فناوری ساخت انجین، تجهیزات و قطعات جانبی و همین‌طور امکانات دیگر از موارد مهم قابل‌بررسی در موتورسیکلت می‌باشند.

  • به‌طور خلاصه باید گفت، داشتن سیستم ترمز دیسکی یا همان ABSبرای موتورسیکلت، یک مزیت بزرگ محسوب می‌شود، ترمزهای دیسکی عامل طول عمر بیشتر هستند و ازآنجاکه حتی با ترمزهای زیاد و سرعت‌بالا، سریع‌تر خنک می‌شوند و بهتر عمل می‌کنند، مهم‌ترین دلیل آسایش سرنشین هست.
  • یکی دیگر از مزیت‌های یک موتورسیکلت خوب، مجهز بودن به سیستم قفل فرمان سوئیچ است؛ زیرا امکان سرقت موتورسیکلت را کمتر می‌کند.
  • از ویژگی مهم دیگر قدرت و گشتاور است، به میزانی که قدرت بیشتر باشد، کارایی نیز بیشتر می‌شود، و هر چه گشتاور بیشتر، شتاب اولیه آن نیز بیشتر است.
  • دیگر اینکه، داشتن  سینی کفی انجین (به موتورِ موتور می‌گویند انجین) که  برای محافظت از هر ضربه به پوسته انجین است. یک موتورسیکلت خوب حتماً این ویژگی را دارد.
  • یکی از موارد مهم، قیمت موتورسیکلت و همچنین هزینه‌های مربوط به نگهداری آن است. البته توجه داشته باشید که همیشه به دنبال ارزان‌تر خریدن نباشید. موضوع اصلی همان انتخاب مناسب با توجه به شرایط شماست، که تعیین می‌کند ازچه موتوری با چه رنج قیمت انتخاب کنید.
    تأکید می‌کنم که میزان تجربه یا تازه‌کار بودن در انتخاب موتورسیکلت، و همین‌طور شرایط شخصی شما برای استفاده از موتورسیکلت، نقش مهم و تعیین‌کننده‌ای در انتخاب آن دارد که از چه گروه و با چه رنج قیمتی، خریداری کنید.
  • مورد بعدی، وزن موتورسیکلت است، هرچقدر موتورسیکلت، سبک‌تر باشد، راحت‌تر و با اطمینان بیشتریموتورسواری می‌کنید.
  • پایین بودن ارتفاع صندلی، از موارد مهم دیگر برای یک موتورسیکلت خوب به شمار می‌رود، زیرا سرنشین احساس راحت‌تری خواهد داشت. مخصوصاً برای کسانی که تازه موتورسواری را تجربه می‌کنند، چراکه می‌توانند، در زمان توقف، پاهای خود را روی زمین بگذارند.

 


اگر وقت کافی برای مطالعه این مطلب ندارید میتوانید به پادکست صوتی آن گوش دهید:

 

حالا با  نظر گرفتن موارد فوق، و همچنین  خیلی از مسائل موردتوجه دیگر مثل قد و وزن سرنشین که برای انتخاب یک موتورسیکلت خوب واقعاً مهم هستند، می‌خواهیم چند نوع موتورسیکلت را بررسی می‌کنیم.

موتورهای استاندارد
این موتورها که از اسمش پیداست  برای جاده‌های آسفالته و خیابان‌ها گزینه بسیار خوبی هستند. مختص خیابان‌ها طراحی‌شده‌اند و برای عموم قابل‌استفاده می‌باشند. این دسته از موتورسیکلت‌ها فرینگ و شیشه جلو ندارند.

در کل این دسته از موتورها فاقد قطعه اضافی برای زیبایی و جلوه هستند. البته موتورهای کلاس «نیکد» که تقریباً از دسته‌موتورهای استاندارد به شمار می‌روند، تقریباً زیباتر و در کل جذاب‌تر هستند.
موتورهای خیابانی، مناسب افرادی است که تازه موتورسواری را شروع کرده‌اند و درمجموع هزینه‌های کمتری دارند.

موتورسیکلت تورینگ
برای مسافرت بسیار مناسب بوده و دارای خیلی از تجهیزات مناسب برای  سفر است.
باید گفت این موتورسیکلت‌ها بزرگ‌تر هستند، و به همین تناسب، دارای مخزن بزرگ‌تری بوده که ظرفیت سوخت بیشتری دارد. این موتورسیکلت به شکلی  طراحی‌شده‌اند که فضای بیشتر برای وسایل، کیف و چمدان  دارند. البته ممکن است چون اهل مسافرت با موتور نیستید، بنابراین  این گزینه را برای خرید انتخاب نکنید، اما بدانید که این موتورسیکلت‌ها برای تازه‌کارها نسبت به یک موتور ورزشی مناسب‌تر می‌باشند، چراکه کنترل آن راحت‌تر و برای کسانی که تازه شروع کرده‌اند، دارای ایمنی بیشتری هستند.

موتورسیکلت تورینگ اسپرت
این موتورها درواقع از خانواده موتورسیکلت‌های مسافرتی یا همان تورینگ بوده و نکته مهم اینکه هیبریدی هستند؛ اما در مقایسه باید گفت: اسپرت و کوچک‌تر هستند. فضای ذخیره‌سازی بیشتری دارند. وزن آن‌ها کمتر است، سیستم تعلیق و ترمزهای مختلفی دارند.
هندل آن‌ها با موتورهای تورینگ کمی متفاوت است.
همچنین باید بدانید، دسته‌بندی این دو نوع موتورسیکلت، و انواع مختلف آن، توسط شرکت‌های بیمهٔ موتورسیکلت
، متفاوت است.

اسکوترها
اسکوترها موتورهای خوبی برای انجام کارهای روزمره داخل شهر هستند. ِ
کوچک بودن چه ازنظر بدنه و چه ازنظر چرخ، همچنین بی‌سروصدا بودن به خاطر موتور کوچکش و البته سرعت کم از مشخصات این موتور است و دیگر اینکه فضای داخلی آن برای ذخیره‌سازی داخلی، بیشتر است. خالی بودن فضای بین صندلی و فرمان برای گذاشتن پاهای سرنشین، یک امتیاز خوب به شمار می‌رود.
اسکوترها دو نوع هستند، دنده‌ای و گازی یا همان خودکار. کسانی که با خرید موتورسیکلت قصد ورزش، تفریح و سفر ندارند، این بهترین گزینه برای آن‌هاست؛ زیرا برای استفادهٔ روزمره و داخل شهر  بسیار مناسب هستند. اسکوترها برای کسانی که قصد یادگیری موتورسواری  دارند، بهترین گزینه هستند

موتورسیکلت کروز
این دسته از موتورها اصلاً برای افراد تازه‌کار توصیه نمی‌شود، زیرا شرایط متفاوت‌تری نسبت به بقیه موتورسیکلت‌ها دارند.
موتورهای کروز با توجه به فاصله خیلی کم با زمین، مخصوصاً در پیچ‌وخم جاده و مسیرها، کار را برای سرنشین سخت‌تر می‌کند. این موتور خاص‌تر بوده و برای تازه‌کارها مناسب نیستند. کروز وسیلهٔ مناسبی برای مسافت‌های طولانی و البته مستقیم انتخاب خوبی هستند.

موتورسیکلت ادونچر
موتورهای ادونچر تخصصی‌تر، برای سواری در مسیرهای طولانی، ساخته‌شده‌اند. این موتورها در مقایسه با تورینگ، بزرگ‌تر و سنگین‌تر هستند، که باعث راحتی بیشتری روی جاده است.

موتورهای آفرود
موتورهای آفرود مخصوص افراد ماجراجو و علاقه‌مند به سفرهای با مسیر سخت هستند. ساخته‌شده برای جاده‌های خاکی و غیر مسطح،
بنابراین درواقع توانایی بالایی از بابت قدرت، شاسی و سیستم تعلیق دارند.

اهمیت کلاچ و موضوع بودن یا نبودن! باید گفت داشتن کلاچ بستگی به نوع و میزان استفاده از موتورسیکلت  دارد، بعضی از کارشناسان اعتقاددارند، به دلیل تعویض دنده‌ها، نداشتن کلاچ بهتر است، اما در کل کسانی که برای آن‌ها  موتورسیکلت  وسیله‌ای پراستفاده است و در کسب‌وکارشان زیاد استفاده  می‌کنند، کیفیت، استحکام و کم‌هزینه بودن نیز برایشان بسیار مهم است و به همین دلیل به خاطر قدرت و اطمینان بالا، موتورهای کلاچ دار را استفاده می‌کنند.


به‌طور خلاصه باید گفت : اگر حرفه‌ای نیستید و قصد خرید موتورسیکلت دارید، قطعاتی مثل، زنجیر و دنده خورشیدی، ترمزها، شاسی، لوله اگزوز، فنربندی، نوع پوسته موتور و لاستیک‌ها و درنهایت بلبرینگ‌ها بسیار اهمیت دارند و درواقع اصلی‌ترین قطعات موتورسیکلت  می‌باشند.
که حتمادر زمان خرید، باید به این موارد توجه ویژه داشته باشید تا با آسایش بیشتر از این وسیله استفاده کنید. مثلاً، باید به ضخامت دیسک‌ها برای ترمزهای دیسکی و میزان کیفیت کاسه‌ترمز برای آن‌هایی که ترمزهای کاسه‌ای دارند، خوب توجه کنید. یا اینکه باید در اتصالات شاسی دقت کنید و از استحکام آن اطمینان حاصل کنید.
برای اینکه یک موتورسواری لذت‌بخش داشته باشید، به کمک‌فنرهای موتور و سیستم فنرکشی موتور موردنظرتان، بیشتر دقت کنید.
باید گفت داشتن تضمین بسیار مهم  است و باید آن را جدی بگیرید چراکه موتورسیکلت‌ها، به دلیل مصرفی بودن، هزینه‌های نگهداری و جانبی داشته و به همین دلیل به این موضوع قبل از خرید موتورسیکلت باید دقت فراوان داشته باشید.
و درنهایت، یادتان باشد حتماً حتماً قبل از خرید موتورسیکلت، در مورد آن بیشتر تحقیق کرده و فقط به این مطالب اکتفا نکنید. شرایط خود را بسنجید و با توجه به نوع نیاز و با داشتن آگاهی کامل، موتورسیکلت موردنظر خود را انتخاب کنید، در این صورت، می‌توانید از خرید خود راضی و از موتورسواری لذت ببرید.

 

‫0/5 ‫(0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − شش =