مجله

نکات مفید برای پیشگیری از تصادفات رایج موتورسیکلت

تصادفات موتورسیکلت گسترده و اغلب بسیار جدی است. چند دلیل برای این وجود دارد: اول اینکه موتورسیکلت‌ها بسیار کوچکتر از سایر وسایل نقلیه در جاده هستند، بنابراین تشخیص آنها سخت‌تر است. دوم، آن‌ها امکانات محافظتی که اتومبیل‌ها دارند را ندارند، بنابراین می‌توانند در هنگام برخورد خطرناک‌تر باشند. در نهایت، راکبان موتورسیکلت اغلب تهاجمی‌تر از سایر رانندگان هستند که می‌تواند منجر به رفتارهای پرخطر شود.

همه این عوامل باعث افزایش تعداد تصادفات موتورسیکلت در هر سال می‌شود. با این حال، به عنوان یک موتورسوار، اقدامات احتیاطی خاصی وجود دارد که می‌توانید برای جلوگیری از وقوع چنین حوادثی انجام دهید. بیایید به مفیدترین نکات نگاهی بیندازیم:

 

کلاه ایمنی بپوشید

استفاده از کلاه ایمنی یکی از مهمترین کارهایی است که یک موتورسوار برای محافظت از خود می‌تواند انجام دهد. ثابت شده است که کلاه ایمنی خطر آسیب جدی یا مرگ در تصادف را تا 67 درصد کاهش می‌دهد.
دو نوع اصلی کلاه ایمنی موتورسیکلت وجود دارد:

 • کلاه ایمنی تمام صورت
 • کلاه ایمنی روباز

کلاه‌های تمام صورت تمام سر را پوشانده و دارای یک محافظ برای محافظت از چشم‌ها در برابر باد، گرد و غبار و حشرات است. کلاه‌های ایمنی روباز فقط بالای سر را می‌پوشانند و محافظ ندارند.
مهم‌ترین فاکتور در انتخاب کلاه ایمنی میزان مناسب بودن آن است. کلاه ایمنی باید به خوبی روی سر قرار گیرد و نباید خیلی گشاد یا تنگ باشد. همچنین مهم است که کلاه ایمنی را انتخاب کنید که استفاده از آن راحت باشد تا هنگام سواری باعث حواس پرتی نشود.

سر مهم‌ترین قسمت بدن است و هر گونه آسیب جزئی که به سر وارد شود می‌تواند به طور بالقوه شما را تا آخر عمر دچار اختلال کند. ضروری است که کسی یا چیزی را از محل حادثه جابه جا نکنید و باید بلافاصله با پلیس تماس بگیرید.

 

لباس انعکاسی روشن بپوشید

چند دلیل وجود دارد که چرا هنگام رانندگی با موتورسیکلت پوشیدن لباس‌های بازتابنده روشن (شبرنگ) مهم است. اول، باعث می‌شود که شما را برای سایر رانندگان در جاده بیشتر قابل مشاهده کند. این موضوع می‌تواند به جلوگیری از تصادفات کمک کند، زیرا احتمال بیشتری وجود دارد که سایر رانندگان شما را ببینند و بدانند که شما آنجا هستید. ثانیاً، لباس‌های بازتابنده روشن می‌توانند در شرایط کم نور یا شب به ایمن‌تر شدن شما کمک کنند. اگر از لباس بازتابنده استفاده می‌کنید، حتی در نور کم برای سایر رانندگان راحت‌تر خواهد بود که شما را تشخیص دهند.

در نهایت، پوشیدن لباس‌های بازتابنده نیز می‌تواند به راحتی و اعتماد به نفس شما در هنگام سواری کمک کند. برای سایر رانندگان بیشتر دیده می‌شوید، کمتر به شما بوق می‌زنند یا سعی می‌کنند به روشی ناامن از کنار شما عبور کنند. همه این عوامل می‌توانند به تجربه موتور سواری لذت بخش تر و مهمتر از همه ایمن‌تر شدن شما کمک کنند!

 

موتورسوار دفاعی

سواری تدافعی به معنای آگاهی از محیط اطراف و پیش بینی آنچه که سایر رانندگان ممکن است انجام دهند است. همیشه آماده باشید تا در صورت لزوم اقدامات گریزانانه انجام دهید! در اینجا چند نکته وجود دارد که به شما کمک می‌کند سواری تدافعی کنید:

 

 • همیشه فرض کنید که رانندگان نمی‌توانند شما را ببینند.
 • در وسط خط سواری کنید تا رانندگان مجبور شوند برای عبور از شما لاین را تغییر دهند.
 • از بوق خود برای نشان دادن حضور خود به سایر رانندگان استفاده کنید.
 • از سیگنال‌های دستی برای انتقال اهداف خود به سایر رانندگان استفاده کنید.
 • آماده باشید تا در صورت لزوم اقدامات گریزانانه انجام دهید.

این نکات را دنبال کنید و به خوبی در مسیر سواری تدافعی در جاده خواهید بود.

 

رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی

قوانین راهنمایی و رانندگی متعددی وجود دارد که رانندگان موتورسیکلت باید برای اطمینان از ایمنی خود و دیگران در جاده از آنها پیروی کنند.
برخی از این قوانین عبارتند از:

همیشه استفاده از کلاه ایمنی، رعایت سرعت مجاز، علامت دادن به هنگام تغییر مسیر و رانندگی نکردن تحت تأثیر الکل یا مواد مخدر.
رعایت سرعت مجاز بسیار مهم است، زیرا سرعت غیرمجاز یکی از دلایل اصلی تصادفات موتورسیکلت است. قوانین راهنمایی و رانندگی برای ایمن نگه داشتن همه افراد در جاده وجود دارد و همه رانندگان موتورسیکلت باید آنها را جدی بگیرند تا از تصادف جلوگیری کنند.

 

آگاهی از خطرات جاده

آگاهی از خطرات احتمالی در جاده یکی از بهترین راه‌ها برای کمک به ایمن ماندن در حین موتورسیکلت است. با دانستن اینکه این خطرات در کجا ممکن است کمین کنند، موتور سواران می‌توانند هوشیارتر باشند و برای اجتناب از آنها اقداماتی انجام دهند. برخی از خطرات رایجی که موتورسواران باید از آنها آگاه باشند عبارتند از:

 

 • چاله‌ها

این‌ها می‌تواند آسیب جدی به موتورسیکلت شما وارد کند و همچنین می‌تواند باعث شود کنترل دوچرخه خود را از دست بدهید.

 

 • آوار

مواردی مانند صخره‌ها یا شاخه‌ها در جاده اگر هنگام سواری به آنها برخورد کنید، می‌توانند باعث تصادف جدی شوند.

 

 • هوای بد

شرایط نامساعد جوی می‌تواند موتورسیکلت سواری را بسیار خطرناک کند. قبل از رفتن به یک سواری حتماً پیش بینی را بررسی کنید.

 

 • رانندگان بی احتیاط

متأسفانه همه رانندگان آنطور که باید در اطراف موتورسواران محتاط نیستند. مواظب رانندگان پرخاشگر یا حواس پرت باشید و به خودتان فضای زیادی بدهید.

 

با آگاهی از این خطرات بالقوه، می‌توانید به حفظ امنیت خود در هنگام بیرون از جاده کمک کنید.

 

گذراندن دوره ایمنی موتور سیکلت

ضروری است که همه موتورسواران یک دوره ایمنی را بگذرانند. دوره‌های آموزشی ایمنی موتورسیکلت می‌تواند به موتورسواران کمک کند تا یاد بگیرند که چگونه با وسایل نقلیه خود به طور ایمن کار کنند و از تصادف جلوگیری کنند. این دوره‌ها همچنین می‌توانند به سوارکاران در مورد خطرات سوارکاری و نحوه محافظت از خود در برابر آسیب‌ها آموزش دهند.
علاوه بر این، این دوره‌های ایمنی می‌توانند اطلاعاتی را در مورد نحوه انتخاب دنده مناسب موتورسیکلت و نحوه نگهداری صحیح از موتورسیکلت خود به راکبان ارائه دهند.

 

ایمن بمانید!

کارهای زیادی وجود دارد که راکبان موتورسیکلت می‌توانند برای ایمن ماندن در جاده انجام دهند. با پوشیدن کلاه ایمنی و لباس انعکاسی، رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی، آگاهی از خطرات احتمالی، اجتناب از حواس پرتی و گذراندن دوره ایمنی موتورسیکلت، راکبان می‌توانند در حین لذت بردن از جاده، خود و دیگران را ایمن نگه دارند. ایمن بمانید!

‫0/5 ‫(0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 1 =